středa 17. března 2010

Skrýše 2010 v Chebském deníku

Jeden ze závodníků Pepa Milota opět napsal do sportovní rubriky Chebského deníku. Pepa Milota letos běžel pod pseudonymem "Sestry Brožkovy", kdybyste ho hledali ve výsledcích. Přikládám jeho článek:

V PLZNI SOUPEŘILI MILOVNÍCI BUZOLY S HLEDAČI POKLADŮ

Buzola versus GPS, tak zněl podtitulek druhého ročníku závodu Skrýše 2010, který v lesích na sever od Plzně uspořádal plzeňský kartograf Aleš Hejna s rodinnými příslušníky a několika kamarády.
     V čem souboj mezi pravověrnými orientačními běžci a jejich protějšky z řad milovníků geocachingu (hledání pokladů pomocí souřadnic) spočívá?
     Rozhodně  si nepředstavujte bitvu  dvou znesvářených táborů po vzoru fotbalových fandů, jež si své názory na hru svých týmů vyměňují po zápasu na zarostlé louce v lebedě za pomoci baseballových pálek, řetězů či něčeho ostřejšího (kořalka, nůž).
     I když taková dobře roztočená buzola by dokázala způsobit na tváři solidní tržnou ránu, o značně těžší „džípíesce“, která by mohla fungovat jako náčiní novodobých práčat, ani nemluvě.
     Dosti však příměrů, orientačně-navigační duel spočíval v tom, jaká pomůcka je vhodnější k vyhledávání kontrolních stanovišť na mapě v měřítku 1:25 000.
     V tomto směru je to zatím nerozhodně. Zatímco loni vyhrál plzeňský Karel Pilař ml. s buzolou, tentokrát triumfoval závodník pod krycím jménem Jizerský drak s GPS naváděčkou (118 bodů). Ten stačil cestou navíc navštívit ještě čtyři geocachingové úkryty. Druhý Pilař obhájil alespoň vítězství v kategorii buzola (108 bodů).
     Kontrolních stanovišť s kleštěmi a malými orienťáckými lampiony ohodnocených 2, 4, 6 a 8 body bylo na značně rozsáhlé ploše (cca 40 km čtverečních) rozmístěno 26. Úkolem bylo dosáhnout v limitu čtyř hodin co největšího bodového zisku. Za každou překročenou minutu se strhával jeden bod.
     Na start akce, jež byla zároveň jedním ze závodů Pražské  zimní ligy, se postavilo 76 jednotlivců či dvoj a vícečlenných týmů, pětici sportovců z Chebska nevyjímaje.
     Počasí  jako obvykle nepřálo. Den před závodem se strhla pěkná chumelenice, takže účastníky vítala deseticentimetrová vrstva prašanu, pod níž byla na lesních cestách ukrytá ledovka. Kdo si nevzal kopačky s hřeby, mohl jen litovat.
     Rozdíl oproti loňsku byl: tehdy přišla také nečekaná nadílka v podobě těžkého mokrého sněhu, avšak dvaceticentimetrová.
     Duo Ašáci-pašáci - jak jinak než z Aše - ve složení Karel Pilař st. a Jindřich Kovář obhajovalo loňskou druhou příčku v kategorii buzola i absolutně. Tentokrát si pohoršili. Jejich třetí místo mezi orienťáky znamenalo čtvrté místo celkově. Získali 98 bodů ze 130 možných.
     Mariánskolázeňský  Josef Milota, jenž startoval pod názvem Sestry Brožkovy, si naopak při zhruba stejném bodovém zisku jako v roce 2009 trochu polepšil. Tehdy byl celkově dvanáctý, teď to stačilo na osmé místo (88 bodů).
     Chebský  orientační běžec Jaroslav Jirásek šel opět s GPS. Zrádnou se mu stala dvoubodová kontrola umístěná uprostřed zástavby na Bolevci. Někde v těch místech neodolal návštěvě hospody, kde u dvou desítek rozjímal nad dalšími postupy. Za 46 bodů z toho byla celková 40. příčka.
     Václav Chotětický z oddílu KČT Aš ukončil svoji snahu už po třech hodinách během nichž dosáhl skóre 48 bodů a  skončil tak o stupínek lépe než Jirásek.